Nezavisni odvjetnik M. Bobek: Sud bi trebao preispitati svoju sudsku praksu (kriteriji iz presude CILFIT) o obvezi najviših nacionalnih sudova da upute zahtjev za prethodnu odluku. Sud bi trebao utvrditi da postojanje te obveze ovisi o trima kumulativnim uvjetima: (i.) u predmetu se postavlja opće pitanje tumačenja prava Unije; (ii.) koje je objektivno moguće tumačiti na više načina; (iii.) odgovor na koje se ne može izvesti iz postojeće sudske prakse Suda
> Detalji...
U ovom članku autor analizira odredbe temeljnih propisa kojima se uređuju ugovor o radu, ugovor o djelu i ugovor o autorskom djelu, navodeći njihova temeljna obilježja, specifičnosti po kojima se razlikuju te primjere navedenih ugovora.
> Detalji...
Zbog ostvarenja najboljeg interesa djeteta u postupcima obiteljskopravne zaštite djeteta zakonodavac je predvidio i razvio čitav niz načela, instituta i instrumenata. Ovaj rad ima za cilj prikazati koje to materijalnopravne i procesnopravne odredbe i instituti obiteljskog zakonodavstva služe zaštiti najboljeg interesa djeteta u postupku izricanja mjere oduzimanja prava roditelju na stanovanje s djetetom.
> Detalji...
Ovim člankom autor analizira odredbe radnog zakonodavstva kojima se uređuje područje radnog vremena i organizacije radnog vremena, koja uključuje organizaciju trajanja i rasporeda rada na dnevnoj, tjednoj, mjesečnoj ili godišnjoj razini, a kako bi se zdravlje i sigurnost radnika zaštitili od nepovoljnih učinaka predugog radnog vremena, neodgovarajućih stanki, neodgovarajućih dnevnih, tjednih i godišnjih odmora te od nepovoljnih učinaka noćnog ili smjenskog rada, što u konačnici bitno utječe na produktivnosti radnika za ono vrijeme u kojem su obvezni obavljati poslove za poslodavca.
> Detalji...
Ustavni sud je u odluci broj: U-III-4865/2018 i dr. od 4. ožujka 2021. po prvi puta razmatrao problematiku sigurne treće zemlje u koju mogu biti upućeni tražitelji međunarodne zaštite u postupku pred Ministarstvom unutarnjih poslova.
> Detalji...
Autorica u članku prikazuje dvije odluke Ustavnog suda kojima je ustavna tužba usvojena, podnositeljima ustavnih tužbi utvrđene su povrede jamstva sudske kontrole zakonitosti pojedinačnih akata upravnih vlasti i tijela koja imaju javne ovlasti iz
članka 19. stavkom 2. Ustava i prava na pravično suđenje zajamčenog
člankom 29. stavkom 1. Ustava, a u drugom slučaju je dodatno utvrđena povreda prava stranke na jednakost oružja jer su sudovi onemogućili podnositeljicu da u upravnom sporu brani svoja prava i interese na način koji je zajamčen
člankom 29. stavkom 1. Ustava te nisu postupali kao sud pune jurisdikcije u skladu sa zahtjevima
članka 19. stavka 2. Ustava.
> Detalji...
Posljednjih trideset godina svijet prolazi kroz proces digitalizacije. Moderno doba obilježava prijelaz na nove oblike komunikacije i digitalizacije koji služe olakšavanju poslovanja trgovačkih društava, djelovanju javne i lokalne uprave te komunikaciju građana. Digitalizacija je posljedično postala čarobna riječ, panaceja za sve probleme koje muče javni sektor, od nedostatka kadrova, njihove loše osposobljenosti do nezainteresiranosti za rješavanje problema koje muči širu javnost.
> Detalji...
Od ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju (1. srpnja 2013. godine) proteklo je već više od sedam godina te je stoga zabrinjavajući podatak da su do sada, u poreznim predmetima, donesene tek dvije presude temeljem prakse/odluke Suda EU-a (Upravni sud u Splitu donio je odluku temeljem tumačenja prava EU-a iz presude Suda EU-a u predmetu broj C- 463/141, a Upravni sud u Zagrebu donio je svoju odluku temeljem presude u predmetu broj C-801/192 FRANCK d.d., Zagreb protiv Ministarstva financija Republike Hrvatske, i to povodom zahtjeva za prethodnu odluku upućenog Sudu EU-a).
> Detalji...
Protiv prve kasacijske presude u upravnom sporu žalba nije dopuštena. Ako upravni sud kamuflira reformacijsko odlučivanje uputama iznesenima u obrazloženju kasacijske presude, utemeljeno je tumačiti da je drugostupanjski sud ovlašten presudu tretirati kao reformacijsku, te meritorno razmotriti žalbu podnesenu protiv presude.
> Detalji...
Trgovci su se u odnosima s potrošačima dužni suzdržavati od nepoštene poslovne prakse budući da je ona zabranjena. Kao oblik nepoštene poslovne prakse, zavaravajuća poslovna praksa trgovca prema potrošaču može se provoditi aktivno - zavaravajućim radnjama i pasivno - zavaravajućim propuštanjima, a pregled takvih radnji autor navodi u nastavku ovog članka.
> Detalji...