Takozvane “de minimis potpore” članice EU-a mogu dodijeliti farmerima pod određenim uvjetima bez odobrenja tijela EU-a za tržišno natjecanje, jer ne utječu na tržišno natjecanje i trgovinu na jedinstvenom europskom tržištu. Izmjena uredbe omogućava članicama da u većoj mjeri podupiru poljoprivrednike na jednostavniji i brži način budući da nije potrebno obavijestiti EK niti je ona mora odobriti.
Revidirana uredba primjenjivat će se do 31. prosinca 2032. “Izmijenjena pravila o malim iznosima potpore za poljoprivredni sektor pomoći će poljoprivrednicima da se lakše nose s inflacijskim pritiskom i visokim cijenama robe. Zahvaljujući povećanju gornjih granica za izuzeće države članice sada mogu pružati veću potporu i to činiti brže i jednostavnije”, izjavila je Teresa Ribera, izvršna potpredsjednica EK-a za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju.
Novim se pravilima povećava maksimalna gornja granica za de minimis potpore po poduzeću tijekom tri godine, s 25 na 50 tisuća eura uzimajući u obzir nekoliko čimbenika, među ostalim stečeno iskustvo, tržišna kretanja i iznimna inflacija s kojom se taj sektor suočava posljednjih godina, kao i očekivana inflacija do datuma isteka uredbe.
Povećavaju se i “nacionalne gornje granice” koje države članice mogu uplatiti iz svojih proračuna s 1,5 posto na dva posto nacionalne poljoprivredne proizvodnje. Produljeno je i referentno razdoblje koje se uzima u obzir pri izračunu ukupne poljoprivredne proizvodnje s 2012. – 2017. na 2012. – 2023. To omogućuje da se za izračun koristi vrijednost poljoprivredne proizvodnje koja je, osobito posljednjih godina, bila veća, pa se nacionalne gornje granice za sve države članice povećavaju.
Također se brišu „sektorske gornje granice”, koja je državama članicama onemogućivala da istom proizvodnom sektoru dodijele de minimis potpore koje premašuju 50 posto nacionalne gornje granice. Odlukom se uvodi i obveza središnjeg registra de minimis potpora na nacionalnoj ili europskoj razini.