Dnevne novosti

Za inovacije novoosnovanih poduzeća 14,6 mln eura bespovratnih sredstava

27.12.2024 07:10 ZAGREB, 24. prosinca 2024. (Hina) - Ministarstvo gospodarstva objavilo je u utorak poziv namijenjen mikro, malim ili srednjim poduzetnicima, kojim će se s 14,6 milijuna eura bespovratnih sredstava financirati aktivnosti namijenjene inovacijama koje rezultiraju novim proizvodima, uslugama ili procesima.

Poziv na dostavu projektnih prijedloga "Inovacije novoosnovanih MSP-ova" objavljen je u okviru programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027., a provodi se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu privremenog poziva. Datum početka zaprimanja projektnih prijava je 5. ožujka 2025. godine u 11 sati, a projektni prijedlozi će se zaprimati do 9. travnja 2025. godine.  

Ukupan raspoloživi iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru poziva je 14,6 milijuna eura, objavilo je Ministarstvo na svojoj internetskoj stranici. Cilj poziva je potaknuti rast novoosnovanih poduzeća koja razvijaju inovativne proizvode u sklopu identificiranih tematskih prioritetnih područja S3, bazirane na znanju ili visokim tehnologijama, kao i potaknuti budući razvoj i komercijalizaciju proizvoda i povećanje spremnosti poduzeća za investicije.  

Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru poziva su aktivnosti namijenjene inovacijama koje rezultiraju novim proizvodima, uslugama ili procesima koji su novost u ponudi poduzeća i/ili novost na tržištu.

Najniži iznos bespovratnih sredstava 30 tisuća, a najviši 140 tisuća eura

Kada je riječ o razvoju inovativnog proizvoda, navode iz Ministarstva, prihvatljive aktivnosti mogu obuhvaćati daljnji razvoj tehnološke spremnosti proizvoda, uključujući testiranje, demonstraciju i ugradnju testnih rezultata u završni proizvod te optimizaciju, zatim prijenos tržišno primjenjivih tehnoloških rješenja, znanja i iskustava (transfer znanja i tehnologije) uključujući povezane savjetodavne usluge i osposobljavanje djelatnika, reviziju studije izvedivosti, dizajn proizvoda s ciljem prilagodbe proizvoda zahtjevima tržišta, zaštitu i upravljanje predmetnim intelektualnim vlasništvom, uključujući prijave za priznanje prava i provođenje postupka za priznanje prava intelektualnog vlasništva i izradu strateškog plana zaštite i upravljanja intelektualnim vlasništvom. kao i pripremu proizvodnje i ulaganje u probnu proizvodnju.

Po pitanju pripreme lansiranja proizvoda, pak, prihvatljive aktivnosti uključuju izradu marketinškog plana i reviziju poslovnog i marketinškog plana, istraživanje i testiranje tržišta za inovaciju, verifikaciju analize tržišta i/ili tržišne potrebe, prilagodbu korisničkim potrebama, što može uključivati i certifikaciju, standardizaciju ili skaliranje sustava povezanima sa svrhom projekta.

Nadalje, tu su i operativne marketinške aktivnosti izravno vezane uz komercijalizaciju rezultata istraživanja i lansiranje proizvoda na tržište, što može uključivati izradu internetskih stranica i oglašavanje, kao i pripreme za sljedeći ciklus investiranja i privlačenje dodatnih sredstava financiranja, što može uključivati i sudjelovanje na relevantnim sajmovima i B2B sastancima povezanima sa svrhom projekta, stoji u objavi.

Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po pojedinom projektnom prijedlogu je 30 tisuća eura, a najviši 140 tisuća eura. Maksimalni intenzitet potpore je 85 posto prihvatljivih troškova, prihvatljivi prijavitelj je pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik, a projektni prijedlozi se podnose elektronički, putem portala informacijskog sustava eKohezija, napominje se. Ovo je u dva dana drugi poziv Ministarstva gospodarstva namijenjen poduzetnicima.

Prethodio mu je poziv "Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja", kojim će se mikro, malim i srednjim poduzećima dodijeliti 20 milijuna eura bespovratnih sredstava.